• Kategorie
  • Bartoszewski. Droga

Wydawnictwo NARODOWE CENTRUM KULTURY
Format 12,5x19,5 cm
Autor Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, Iga Dzieciuchow
Stron 344
Rok wydania 2016
Oprawa broszurowa
39.77
szt. Do przechowalni
Realizacja 3-5 dni roboczych
Cena przesyłki 16
Odbiór osobisty 0
Odbiór osobisty 0
Paczkomaty InPost 16
Kurier 21
Dostępność Średnia dostępność
ISBN 9788379821983
Przewodnik po Bartoszewskim.
Władysław Bartoszewski (19 lutego 1922 24 kwietnia 2015) dziennikarz (m.in. Radia Wolna Europa i Tygodnika Powszechnego), pisarz (autor kilku ważnych książek historycznych), antykomunistyczny opozycjonista (współpracownik Polskiego Porozumienia Niepodległościowego oraz Towarzystwa Kursów Naukowych), w wolnej Polsce polityk (senator, ambasador oraz dwukrotnie minister spraw zagranicznych).
W czasie wojny był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, walczył w powstaniu warszawskim i aktywnie pomagał Żydom za co został nagrodzony honorowym obywatelstwem Izraela i tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Po wojnie był wieloletnim więźniem stalinowskim, a w stanie wojennym został internowany. Słynął z ciętych replik oraz mądrych spostrzeżeń. Najsławniejsze mówi, że warto być przyzwoitym, a nie: opłaca się.
Ten przewodnik po Bartoszewskim ma przypomnieć i jego biografię na tle epoki, i te celne spostrzeżenia. Jak choćby: Jeżeli istnieje przekleństwo złego czynu, to istnieje tak samo błogosławieństwo dobrych uczynków. I te dobre uczynki widoczne są na tle tego co się dzieje. Wtedy człowiek może docenić tych ludzi, którzy się nie złamali, tych ludzi, którzy byli niezawodni, tych ludzi wiernych, tych ludzi lojalnych, tych ludzi ideowych, tych ludzi, którzy robili nie dla kariery na tle tego zła.

Podstawą książki jest nasza praca przy filmie Bartoszewski. Droga w reżyserii Artura Więcka Barona, wyprodukowanym przez Fundację Świat ma Sens.
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
  • Wydawcy