• Kategorie
  • Wędrujące obrazy. Małgorzata Mirga-Tas

Wydawnictwo Międzynarodowe Centrum Kultury
Autor praca zbiorowa
Stron 240
Rok wydania 2022
Oprawa twarda
135.34
szt. Do przechowalni
Realizacja 3-5 dni roboczych
Cena przesyłki 16
Odbiór osobisty 0
Odbiór osobisty 0
Paczkomaty InPost 16
Kurier 21
Dostępność Mało
ISBN 9788366419469

Album towarzyszący wystawie Małgorzaty Mirgi-Tas, polsko-romskiej artystki i aktywistki społecznej, specjalizującej się w tworzeniu z materiałów i ubrań monumentalnych instalacji, obrazów i kolaży.

Książka zawiera przegląd prac artystki, skupionych na zagadnieniach transnarodowej tożsamości współczesnych Romów, ale też sięgających do ich historii w Polsce. Jednym z kluczowych dzieł jest przygotowany specjalnie na tę wystawę cykl Siukar Manusia o Romach z Nowej Huty.

Ważnym tematem zarówno albumu, jak i wystawy jest także przepracowanie antyromskich stereotypów i uprzedzeń Mirga-Tas czyni z niego jedno z kół zamachowych swej twórczości. Dlatego w książce znajdują się zarówno teksty współczesnych badaczy, jak i reprodukcje dzieł artystów z poprzednich epok, którzy malowali Romów jako postaci ze świata przestępczego, zseksualizowane lub egzotyzowane. Mirga-Tas przeciwstawia się tym wyobrażeniom, opowiadając inną historię, pokazując życie prywatne, rodzinne, zupełnie nieznane Obcym.

Badacze i krytycy sztuki w swoich tekstach wprowadzających sięgają po losy Romów w czasie Zagłady, ich życie w po wojnie i osiadanie w Nowej Hucie. Na plan pierwszy wybijają się jednak wątki związane z twórczością samej Małgorzaty Mirgi-Tas, ustawiające ją w kontekście artystycznym, politycznym i społecznym, nakładając m. in. filtr postkolonialny, feministyczny i ekologiczny..

Twórczość Małgorzaty Mirgi-Tas, laureatki Paszportu Polityki, reprezentantki Polski na 59. Biennale Sztuki w Wenecji, po raz pierwszy poddawana jest tak szerokiej analizie.

Publikacja bogato ilustrowana, zawiera 50 reprodukcji prac Małgorzaty Mirgi-Tas, reprodukcje prac innych artystów oraz zdjęcia z wystawy.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
  • Wydawcy